Fryzjer – jak nie dać się ogolić

Piękne i zdrowe włosy to nie tylko efekt codziennej pielęgnacji, ale też kontakt z właściwym fryzjerem. Specjalista powinien orientować się oraz odpowiadać na wymagania swoich klientów oraz ich włosów. Z tej przyczyny dobry wybór fryzjera jest niezwykle ważny. Dbałość o włosy oraz umiejętności strzyżenia i układania nie są jedynymi czynnikami, które muszą być wzięte pod uwagę. Wśród innych istotny jest też wygląd salonu oraz podejście do klienta. Lepiej wcześniej sprawdzić, niż narażać się na fryzjerską katastrofę. Na co warto zwrócić uwagę?

Wiedza

Odpowiedni fachowiec nie ogranicza się zaledwie do marzeń klientów, ale też jest gotów im doradzić. Ocenia, jakie fryzury są możliwe do zrealizowania na włosach w konkretnym rodzaju, a jakie nie. Służy pomocą w polecaniu prawidłowej pielęgnacji, a także dopasuje fryzurę do charakteru, kształtu twarzy albo okoliczności. Sygnałem wskazującym kompetencje fryzjera są też certyfikaty, które zazwyczaj można zobaczyć na stronach internetowych lub bezpośrednio w salonie fryzjerskim. Co więcej, wartościowy fryzjer ciągle się rozwija – uczestniczy w zjazdach, wykładach szkoleniach. Zwiększa swoją wiedzę oraz śledzi nowinki. I chętnie się tym dzieli.

Umiejętności

Umiejętności fryzjera bez wątpienia najbardziej interesują wielu klientów. Jeśli fryzjer ma wiedzę, którą popiera dyplomami zazwyczaj powinien posiadać również umiejętności. Bywa też tak, że to, co fryzjer potrafi, nie zawsze odpowiada każdemu z klientów. Czasami fryzjerzy są znani z ostrych, krzykliwych stylizacji, inni formują fantazyjne upięcia, które będą idealne na przykład na wesele lub inne uroczystości. Trzeba więc nie tylko znaleźć fryzjera z umiejętnościami, ale tego, którego umiejętności nam odpowiadają. Z uwagi na to warto poznać opinie innych klientów, a także przejrzeć udostępnione zdjęcia, które dokumentują wcześniejsze sukcesy fryzjera.

Podejście do klienta

Niezależnie od tego, jak dużo czasu zajmie pobyt w salonie fryzjerskim, wszystkim zależy na tym, aby minął w przyjemnej atmosferze. Zwykle fryzjerzy zabawiają klientów pogawędkami, jednak należy pamiętać, że pogaduszki mogą rozpraszać fryzjera, przez co będzie skupiać się na opowiadaniu historyjek, zamiast na włosach. Tego typu rozmów trzeba unikać, zwłaszcza jeśli fryzjer mocno narzeka na swoich klientów lub na szefa, bo to może oznaczać słabą kulturę osobistą.

Co więcej dobrze też zorientować się, jak wiele czasu fryzjer przeznacza bezpośrednio swoim klientom. Czasami fryzjerzy przyjmują jak najwięcej ludzi w krótkim czasie. Z tej przyczyny oddają im zdecydowanie zbyt niewiele uwagi. Bywa również, że jednym klientem zajmuje się kilka osób. Kto inny układa, kto inny strzyże włosy. W takich salonach faktyczny kontakt z klientem jest minimalny, co może ujemnie wpłynąć na efekt końcowy. Im fryzjer ma lepszy kontakt z włosami, tym lepiej je zna oraz orientuje się, czego wymagają.

Istotna jest też komunikacja. Dobry fryzjer, słucha potrzeb i doradza, ale niczego nie narzuca. Odpowiedni salon fryzjerski pozwala także na reklamacje w przypadku wpadki. Zdarzają się najlepszym, jednak w ramach przeprosin fryzjer powinien zaproponować obniżkę, naprawczy lub zwrot pieniędzy.

Wygląd salonu fryzjerskiego

Salon fryzjerski to wizytówka fryzjera, z tego powodu jego wygląd jest szczególnie istotny. W tym zakresie kluczową rolę ma higiena salonu. W swojej pracy fryzjer stosuje te same narzędzia do obsługi wszystkich klientów. Z tego powodu w przyzwoitym salonie wszystkie sprzęty są porządnie oraz regularnie dezynfekowane i czyszczone. W sytuacji, jeżeli niefortunnie doszłoby do jakiegoś skaleczenia lepiej, aby narzędzia były wyczyszczone i nie przenosiły bakterii.

Ważne jest też to, w jaki sposób personel dba o porządek salonu. Jeżeli na podłodze leżą nieuprzątnięte ścięte włosy lub na przykład rozchlapana w trakcie mycia woda albo szampon to znak, że fryzjer nie jest zbyt porządny i lepiej go unikać. Profesjonalny fryzjer zaraz po skończeniu pracy, porządkuje salon przed przyjściem następnego  klienta.

Trzeba także zwrócić uwagę na sam wygląd. Salon fryzjerski powinien zapraszać klientów do odwiedzin i poznania usług. Musi zatem być przytulny i ciekawy. Salony fryzjerskie, które odznaczają się charakterystycznym elementem lepiej zapadają w pamięć. Ponure, przygnębiające salony pewnie nie wzbudzają zaufania.

Produkty i narzędzia

O tym , że salon fryzjerski jest godny uwagi, a pracujący tam fryzjerzy są fachowcami, dowodzi też jakość produktów oraz sprzętu, które są tam wykorzystywane. Ostrość nożyczek, maszynek albo brzytw ma wpływ na efekty działań fryzjera. Tępy sprzęt będzie niedokładny i może przynieść więcej strat, niż pożytku. Im porządniejsze narzędzia, tym wyższa precyzja i pewność. Nawet najdoskonalsze umiejętności fryzjera nie uratują sytuacji, jeżeli sprzęt jest kiepski.

Dobrze jest także spojrzeć na to, jakie produkty są wykorzystywane przez fryzjera. Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie są o wiele lepsze od tych popularnych, pochodzących z drogerii produktów. W ich składzie jest wyższe stężenie środków aktywnych i odżywczych. Co więcej wiele z nich ma lepsze pochodzenie – na przykład zawierają prawdziwe naturalne ekstrakty. Dzięki temu są skuteczniejsze i bardziej bezpieczne.

http://www.gornystudio.pl/cennik/